Website Manager

Total Futbol Academy

Team Accomplishments, 2018-19

TFA Team Accomplishments

Fall 2018 Season

TFA G10 Elite, Coach Nina Giaccio-Walsh
Second Place, GU9 First Division, GCSL


TFA G09 Premier, Coach Paul Kramer
First Place, GU10 First Division, GCSL


TFA G09 Venom, Coach Josh Brians
Champions, GU10 Gold Division, SLSG Fall Classic
Second Place, GU10 Fourth Division, GCSL


TFA G07 Elite, Coach Joe Cramerding
Champions, GU12 Elite Division, SLSG Fall Classic


TFA G07 Premier, Coach Joe Cramerding
Finalists, GU12 Silver Division, SLSG Fall Classic


TFA B06 Elite, Coach Ryan Gray
First Place, BU13 State Division, BPYSL


TFA B08 Vapor, Coach Ryan Eiding
First Place, BU11 Third Division, GCSL


TFA G08 Gold, Coach Adam Parker
Finalists, GU11 Championship 2 Division, Indy Premier Halloween Classic


TFA G07 Gold, Coach Adam Parker
Champions, GU12 Championship 2 Division, Indy Premier Halloween Classic


TFA G09 Premier, Coach Paul Kramer
Champions, GU10 Puma One Division, CU Fall Finale


TFA G08 Elite, Coach Chase Jackson
Finalists, GU12 Power One Division, CU Fall Finale
First Place, GU11 State Division, Buckeye Premier League


TFA B07 Elite, Coach Kyle Fant
Champions, BU12 9v9 Gold Division, Blue Chip Invitational


TFA G11 Elite, Coach John Huth
Champions, GU8 Orange Division, BSA Haunted Classic


TFA G11 Premier, Coach Courtney Arling
Finalists, GU8 Orange Division, BSA Haunted Classic


TFA G06 Elite, Coach Matt Ruehl
Finalists, GU13 Predator Division, Wolf River Classic

TFA G09 Elite, Coach Matt Ruehl
Champions, GU11 Copa U11/U12 Division, Wolf River Classic


TFA B10 Elite, Coach Sean Ernst
Champions, BU9 Gold Division, Fall Ball Classic


TFA B09 Elite, Coach Chase Jackson
Champions, BU10 Gold Division, Fall Ball Classic


TFA B09 Gold, Coach Mike Swafford
Champions, BU10 Bronze Division, Fall Ball Classic


TFA B08 Elite, Coach Annette Auciello
Finalists, BU11 Gold Division, Fall Ball Classic


TFA B08 Premier, Coach Nick Schultz
Champions, BU11 Silver Division, Fall Ball Classic


TFA B07 Premier, Coach Ryan Gray
Champions, BU12 Silver Division, Fall Ball Classic


TFA B06 Elite, Coach Ryan Gray
Champions, BU13 Gold Division, Fall Ball Classic


TFA B06 Premier, Coach Josh Brians
Finalists, BU13 Bronze Division, Fall Ball Classic


TFA G11 Elite, Coach John Huth
Finalists, GU9 Silver Division, Fall Ball Classic


TFA G09 Gold, Coach Mike Swafford
Finalists, U10 Gold Division, Fall Ball Classic


TFA G09 Venom, Coach Josh Brians
Champions, U10 Silver Division, Fall Ball Classic


TFA G09 Yellow (Recreational), Coaches Mollie Harloff & Mike Leininger
Finalists, GU10 Bronze Division, Fall Ball Classic


TFA G08 Elite, Coach Chase Jackson
Champions, GU11 Gold Division, Fall Ball Classic


TFA G08 Gold, Coach Adam Parker
Finalists, GU11 Bronze Division, Fall Ball Classic


TFA G07 Premier, Coach Joe Cramerding
Champions, GU12 Gold Division, Fall Ball Classic


TFA G07 Venom, Coach Kylie Brock
Finalists, GU12 Bronze Division, Fall Ball Classic

TFA G06 Gold, Coach Megan Swafford
Champions, GU13 Bronze Division, Fall Ball Classic


TFA G09 Gold, Coach Mike Swafford
Champions, GU10 Bronze Division, Grand Park Youth Soccer Festival


TFA B07 Premier, Coach Ryan Gray
Champions, BU12 Copper Division, Battleground Tournament of Champions


TFA B06 Elite, Coach Ryan Gray
Champions, BU13 Silver Division, Battleground Tournament of Champions


TFA G08 Elite, Coach Chase Jackson
Champions, GU11 Green Division, OP Invitational


TFA B09 Elite, Coach Chase Jackson
Champions, BU10 Black, OP Invitational


TFA G10 Elite, Coach Nina Giaccio-Walsh
Champions, GU9 Gold Division, Fill the Net Soccer Classic


TFA B09 Premier, Coach Johnny Mirizzi
Champions, BU10 Gold Division, Fill the Net Soccer Classic


TFA B10 Elite, Coach Dave Ruehl
Champions, BU9 7v7 Platinum Division, Mead CUSA Cup


TFA B09 Elite, Coach Chase Jackson
Champions, BU10 7v7 Gold Divisions, Mead CUSA Cup


TFA G09 Elite, Coach Matt Ruehl
Champions, GU11 9v9 Silver Division, Mead CUSA Cup


TFA B09 Premier, Coach Johnny Mirizzi
Finalists, BU10 Navy Division, Grand Park Cup


TFA B08 Elite, Coach Annette Auciello
Champions, BU11 White A Division, Grand Park Cup


TFA G08 Elite, Coach Chase Jackson
Finalists, GU11 9v9 Platinum Division, Mead CUSA Cup


TFA B08 Premier, Coach Nick Schultz
Finalists, BU11 Gray Division, Grand Park Cup


TFA G08 Premier, Coach Tom Frey
Finalists, GU11 9v9 Gold Division, Mead CUSA Cup

TFA B06 Elite, Coach Ryan Gray
Champions, BU13 White A Division, Grand Park Cup


TFA G06 Elite, Coach Matt Ruehl
Champions, GU13 11v11 Platinum Division, Mead CUSA Cup


TFA G06 Premier, Coach Brian Hamad
Finalists, GU13 11v11 Gold Division, Mead CUSA Cup


TFA G05 Elite, Coach Erik Schoening
Finalists, GU14 Red Division, Grand Park Cup


TFA G05 Premier, Coach Kyle Troutman
Finalists, GU14 Navy Division, Grand Park Cup


TFA B04 Elite, Coach Kyle Troutman
Finalists, BU15 White Division, Grand Park Cup


TFA B08 Vapor, Coach Ryan Eiding
Champions, BU11 Silver Division, Alliance Dog Days of Summer


TFA B07 Gold, Coaches Matt Wurzelbacher and Derek Pies
Champions, BU12 Silver Division, Alliance Dog Days of Summer


TFA G08 Premier, Coach Tom Frey
Champions, GU11 Silver Division, Alliance Dog Days of Summer


TFA G06 Gold, Coach Megan Swafford
Champions, GU13 Silver Division, Alliance Dog Days of Summer


TFA G04 Elite Fall, Coach Jay Kiley
Champions, GU15 Gold Division, Alliance Dog Days of Summer




Copyright © 2018 Total Futbol Academy  |  Privacy Policy |  Terms of Use  |  TSHQ License Agreement Log In