Website Manager

Total Futbol Academy

Youth Recreational Program

TFA Youth Recreational Program 6-14 Year Olds 

Did you enjoy the fall season?  Your team can stay together (no picking from a hat) and play again in the Spring 2021.  Contact John Huth if interested.

ACCEPTING SPRING 2021 TEAMS 
The Western League is the league that the youth rec. program teams play in.  It is an Ohio South sanctioned recreational/developmental league that offers soccer in Cincinnati in the Spring and Fall for 6-14 year old boys and girls.

Your teams can stay together - no picking from a hat - flexible age groups.

All Western League teams play 7v7, 9v9 and 11v11

Games are played with a set schedule and a referee in the Miamitown/Cleves/Harrison area.  Scores and standings are not kept.  The Spring 2021  season will begin in mid-late March and will end in late May.  Games will be played on the weekends.  Week night games are possible.  Entire teams are welcome to the league.  There is no picking from a hat like SAY soccer.  

All 7v7 games at TFA Harrison Soccer Complex (TSC) - Field #7
26299 S. State Street, West Harrison, IN 47060
Check Field Status on website

Directions:

Take I-275 west to I-74 west stay on I-74 West to Exit #3 (Dry Fork Rd).  Turn left onto Dry Fork and then right onto Simonson (after 2 traffic lights).  Simonson dead-ends into Kilby where you turn Left and after 200 yards turn right onto Campbell Rd.  Campbell Rd. dead-ends into Stateline Rd where you turn right and then about 100 feet turn left into the complex.

Click here for link to map field layout

Contact John Huth 513-382-4027 for more information.



Go to the Demosphere Login page for the link to register.

2020 Fall Season - 94 Teams Strong!

  Team listing below.  If you seen an error text
 John Huth 513-382-4027 (text) for more information
Rosters (registered players) and training times/locations will be posted below soon.

TFA RECREATIONAL LEAGUE RULES

Concessions Player Special Order Form


Girls 7v7 - Youngers
Bulldogs 2012-13 Girls Christman Monday/Wednesday 5:30-6:30 TFA South #13
Bulldogs 2012-13 Girls Crowley Monday/Wednesday 5:30-6:30 TFA South #13
TFA Girls Blue - Holbrock Monday 5:30-6:30 TFA North #7 Wednesday 5:30-6:30 TFA Harrison #31
TFA Girls Green - Wiesman Tuesday/Thursday 5-6 TFA South #22
TFA Girls Yellow - Burns Tuesday 5:20 - 6:20 TFA South #11 Thursday 5-6 TFA North #9
Vikings 2012-13 Girls Papania Monday/Wednesday 6-7 Kuliga #1A
Vikings 2012-14 Girls Bruner Wednesday 7-8 Kuliga #1A Thursday 5-6 Veterans Lower #1A
Vikings 2013-14 Girls Post Monday/Wednesday 5-6 Kuliga #1A
Vikings 2014 Girls Vetter Tuesday/Thursday 7-8 Veterans Lower #1A
Vipers 2012-14 Girls Shooner Tuesday/Thursday 7-8 TFA South #23
Wildcats 2012-14 Girls Ballman Monday/Wednesday 6-7 TFA South #22
Wildcats 2012-14 Girls Barlion Monday 5-6 TFA South #22
Wildcats 2012-14 Girls Bunker Monday 5:30-6:30 Wednesday 7-8 TFA South #24
Wildcats 2012-14 Girls Cullum Tuesday/Thursday 7-8 TFA South #22
Wildcats 2012-14 Girls Emmerling Wednesday/Friday 5:30-6:30 TFA South #16
Wildcats 2012-14 Girls Obert Monday 7-8 TFA South #24 Thursday 6-7 TFA South #15
Wildcats 2012-14 Girls Robinson Tuesday/Thursday 6-7 TFA South #24

Girls 7v7 - Olders
Bulldogs 2010-11 Girls Schenke Monday 6:30-7:30 TFA South #13 Wednesday 5:30-6:30 TFA South #21
Bulldogs Gold 2010-12 Girls Boeing Monday 7-8 TFA North #1 Wednesday 5:30-6:30 TFA North #1
Bulldogs Red 2010-12 Girls Reverman Monday/Wednesday 6-7 TFA North #9
Jaguars 2010-12 Girls Jeffreys Monday/Wednesday 6:30-7:30 TFA Harrison #29
Panthers 2010-11 Girls McAlpin Tuesday/Wednesday 5:30-6:30 TFA South #18
Tigers 2010-12 Girls Huwel Coaches Choice Oskamp
Vikings 2010-11 Girls Parton Tuesday 6-7 TFA South #22 Friday 5:30-6:30 TFA North #6
Vikings 2010-12 Girls Pauley Tuesday 5-6 TFA South #24 Wednesday 5-6 TFA South #22
Vikings 2010-12 Girls Hartoin Tuesday/Thursday 5-6 Kuliga #1B
Vipers 2010-11 Girls Jung Monday 5:30-6:30 TFA North #8 Thursday 5:30-6:30 TFA South #21
Vipers 2010-11 Girls Ramstetter Tuesday/Friday 5-6 TFA South #13
Wildcats 2010-11 Girls Gaitley Wednesday 5:30-6:30 TFA South #11 Thursday 6-7 TFA South #22
Wildcats 2010-11 Girls Gleason Tuesday/Wednesday 7-8 TFA South #13 Wednesday 7-8 TFA South #19
Wildcats 2010-11 Girls Price Mondays/Wednesdays 6-7 TFA South #15

Girls 9v9
Blue Hawks 2008-09 Girls Morgan Coaches Choice Cheviot Field House
Bulldogs 2008-09 Girl Riestenberg Monday 6-7 Thursday 5:30-6:30 TFA North #1
Bulldogs 2008-09 Girls Helmes Wednesday 5-6 Kuliga #1B
Bulldogs 2008-10 Girls Runck Monday 7-8 Kuliga #1A Thursday 6-7 TFA South #23
Panthers 2008-09 Girls Viltro Monday/Thursday 7-8 TFA North #9
TFA Girls Pink Wednesday 6:30-7:30 TFA Harrison #31 Thursday 6-7 TFA North #9
Tigers 2008-2009 Girls Knapke Coaches Choice Oskamp
Vikings 2008-10 Girls Young Monday 6:30-7:30 Wednesday 7-8 Kuliga #1B
Vikings 2009-10 Girls Leininger Tuesday/Thursday 5-6 Kuliga #1A
Vipers 2008-09 Girls Bill Monday/Thursday 5-6 TFA South #23
Wildcats 2008-10 Girls Barkman Monday/Wednesday 6-7 TFA South #23
Wildcats 2008-10 Girls Bowling Tuesday 6:30-7:30 TFA South #17 Thursday 5-6 TFA South #24
Wildcats 2008-10 Girls Lohbeck Monday 6:30-7:30 TFA South #14 Wednesday 7-8 TFA North #9

Girls 11v11
Bulldogs 2006-07 Girls Bushman Tuesday/Thursday 7-8 TFA South #24
Jaguars 2006-07 Girls Bolser Monday/Thursday 6:30-8 TFA Harrison #32
Vikings 2006-07 Girls Cunningham Tuesday 5-6 Wednesday 6:30-8 Kuliga #4B
Vikings 2006-07 Girls Gillock Tuesday 5-6 Veterans Lower #1B Thursday 6:30-8 Veterans Lower #1B
Vikings 2006-08 Girls Kallmeyer Tuesdays 7-8 Kuliga #4A Thursday 5-6 Veterans Lower #1B
Vikings 2006-08 Girls Neltner Tuesday 7-8 Kuliga #4B Thursday 5-6:30 TFA North #2
Vipers 2006-07 Girls Plagge TBD
Wildcats Girls 2006-07 Emmerling Wednesday/Friday 6:30-7:30 TFA South #16

Boys 7v7 Youngers
Bulldogs 2012-14 Boys McCoy Monday 6:30-7:30 TFA South #12 Thursday 6-7 Veterans Lower #1B
Dragons Boys 2012-13 Niemeyer Monday/Wednesday 6-7 TFA South #24
Jaguars 2012-13 Boys Scott Tuesday/Thursday 6-7 TFA Harrison #30
Panthers 2012-13 Boys Seibel Wednesday/Thursday 5-6 TFA South #15
TFA Boys Purple - Smith Monday 6:30-7:30 TFA North #7 Wednesday 5-6 TFA South #19
TFA Boys Red - Knapke Monday 6:30-7:30 TFA North #7 Wednesday 5-6 TFA South #19
TFA Boys Royal - Harris Monday/Wednesday 5:15-6:15 Miami Whitewater #12     
Vipers 2012-13 Boys Ramstetter Tuesday/Friday 6-7 TFA South #13
Vikings 2012-14 Boys Oberjohann Tuesday/Thursday 6-7 Kuiga #1B
Vikings 2013-14 Boys Krause Tuesday/Thursday 7-8 Kuiga #1B
Vikings 2013-14 Boys McKenna Monday 6:30-7:30 TFA North #8 Wednesday 6-7 Kuiga #1B
Vikings 2013-14 Boys Wheeler Tuesday 5-6 Veterans Lower 1A
Vikings Boys 2012-14 McCaughey Tuesday 6-7 Thursday 6:30-8 Kuliga #4A
Wildcats 2012-14 Boys Bertke Monday 5-6 TFA South #15
Wildcats 2012-14 Boys Gonzalez Tuesday/Thursday 7-8 Kuliga #1A
Wildcats 2012-14 Boys Hicks Wednesday/Friday 6:30-7:30 TFA South #12

Boys 7v7 Olders

Highlanders Boys 2010 Miller TBD
Panthers 2010-11 Boys N Waters Wednesday 6:30-8 TFA South #11 Friday 5-6:30 TFA South #19
Panthers 2010-12 Boys Porotsky Monday/Thursday 6:30-8 TFA North #6
Vikings 2010-11 Boys Kelley Tuesday 5-6 Kuliga #4A
Vikings 2010-12 Boys Herman Tuesday/Thursday 6-7 Kuliga #1A
Vikings 2011 Boys Vetter Tuesday/Thursday 6-7 Veterans Lower #1A Thursday 6:30-8 Veterans Upper #1B
Vikings 2011-12 Boys Harloff Monday 6-7 TFA North #4 Wednesday 6-7 TFA South #19
Wildcats 2010-12 Boys Ballman Monday/Wednesday 7-8 TFA South #22
Wildcats 2010-12 Boys Carey Tuesday 5-6 Thursday 6:30-7:30 TFA North #8
Wildcats 2010-12 Boys Hochwalt Monday 5-6 TFA North #1 Wednesday 5-6 TFA South #20
Wildcats 2010-12 Boys Wessendarp Monday 5-6 TFA South #22 Thursday 5:30-6:30 TFA South #12

Boys 9v9
Blue Hawks 2008-10 Boys Smyth Coaches Choice Cheviot Field House
Jaguars 2008-09 Boys Lipp Tuesday/Thursday 6:30-8 TFA Harrison #29
Llamas 2009-11 Boys Eiser Monday 5:30-6:30 TFA North #6 Wednesday 5:30-6:30 TFA South #17
Panthers 2008-09 Boys B Waters Tuesday 5:30-7 TFA South #23 Friday 5-6:30 TFA South #19
TFA Boys Navy Monday 5-6 TFA North #4 Wednesday 5-6 TFA South #24
Tigers 2008-09 Boys Prewitt Coaches Choice Oskmap
Vikings 2008-10 Boys Lipps Tuesday 6-7 Kuliga #4B Wednesday 6:30-8 Kuliga #4A
Wildcats 2008-10 Boys Price Monday/Wednesday 7-8 TFA South #15
Wildcats Boys 2008-10 Bailey Monday/Wednesday 7-8 Whitewater #12     

Boys 11v11
Dragons 2007-09 Boys Wood Monday 6-7 TFA South #18 Thursday 6:30-8 Kuliga #4B
Panthers 2006-08 Boys Stoffregen Monday 6:30-8 TFA South #11 Wednesday 6-7 TFA South #20
Westsiders 2006-07 Boys Kotz Tuesday/Thursday 7-8 Veterans Lower 1B
Wildcats 2006-08 Boys Gilkey Monday 7-8 TFA North #4 Wednesday 5-6 TFA South #23
Vikings 2006-07 Boys Hughes
Vipers 2006-08 Boys Jones Tuesday 6-7 Veterans Lower 1B

Testimonies

"I just wanted to send you a quick note saying what an amazing experience our son had with the youth development program this fall. Not only did he love going to the trainings, he learned a ton! When you see your 5 year old doing pull backs, cut backs and scissors in your living room you know the time spent at the field was not wasted! To top it off, he has had a soccer ball on his foot everyday since the season has ended."

Copyright © 2020 Total Futbol Academy  |  Privacy Policy |  Terms of Use  |  License Agreement |  Children's Privacy Policy  Log In